Rokomet - RK Gorenje Velenje na Slovaškem izgubil boj za Ligo prvakov

NOVICA 04.09.2016

V slovaški dvorani Tatran Handball Arena, kjer domujejo rokometaši Tatran Prešova, je žreb našim najprej namenil Finsko ekipo Riihimäki Cocks.

Maloštevilni gledalci so lahko videli živčne in izenačene začetne minute tekme, kjer si Velenjčani nikakor niso uspeli priigrati večje prednosti. Finska obramba, na čelu z vratarjem Shitskom, je našim fantom povzročala nemalo preglavic in tako sta bili ekipi po 15. minutah igre še vedno poravnani (5:5). V slovenski ekipi sta v napadu sicer blestela Anže Ratajec in Niko Medved (šest zadetkov v 17. minutah), v vratih pa je Roka Zaponška že med prvim polčasom zamenjal Jože Baznik. Deset minut pred koncem prvega polčasa so kapetan Niko Medved in soigralci prvič na tekmi prešli v vodstvo z dvema zadetkoma prednosti (11:9). V drugem delu prvega polčasa je bil v odlični formi tudi novinec Luka Mitrović s štirimi zaporednimi zadetki, a so Finci vztrajno zadevali in našim osam dihali za ovratnik. Tako se je polčas končal v prid Velenjčanov s 16:14.

Prav Mitrovič pa je, s svojim petim zaporednim zadetkom, strelsko odprl drugi polčas in ose popeljal do prvega vodstva s plus 3 (17:14), za nameček pa je za obranjeno sedemmetrovko poskrbel še Zaponšek. Finci, pri katerih igra kar enajst tujcev in se pokazali kot trdoživ nasprotnik, so tako še naprej držali stik z našo ekipo in, zahvaljujoč igri z igralcem več, po dolgih minutah zaostanka, v 5. minuti ponovno izenačili na 19:19. Velenjske ose so se po finskem izenačenju znova dvignile in deset minut kasneje, v 15. minuti, ponovno vodile s tremi zadetki prednosti (23:20). S strnjeno igro v obrambi, nekaj napakami Fincev in z igro z igralcem več, so Velenjčani šest minut pred koncem dvoboja vodile s plus 4 (26:22). Čeprav so Finci z zadnjimi močmi poskušali ogroziti zmago naših fantov, je končni rezultat 28:25 potrdil igro Velenjčanov v finalu kvalifikacijskega turnirja v Prešovu.

Prvi strelec naših os je bil tokrat novinec Luka Mitrović, ki je zadel sedemkrat, dva manj pa je dosegel kapetan Niko Medved.

Luka Mitrović, najboljši strelec pri RK Gornje Velenje: ''Tekma sploh ni bila enostavna, morali smo dati vse od sebe. Rezultat je pokazal, da je bilo do samega konca tesno. Mislim, da smo se na koncu zasluženo veselili zmage in se uvrstili v finale kvalifikacijskega turnirja.''

Dr. Marko Šibila, glavni trener RK Gorenje Velenje: ''Po koncu smo lahko s tekmo zadovoljni. Dvoboj je bil težek, vedeli smo, da igramo proti ambiciozni ekipi Cocksov. Gre za finskega predstavnika, kar bi marsikdo lahko napačno precenil, a gre za profesionalno ekipo v katero je vloženih ogromno sredstev za približanje evropskemu vrhu. Temu primerna je bila tudi borba njihovih najboljših ruskih, beloruskih in finskih igralcev. Reči moram, da so naši fantje danes na pustili srce na igrišču, tudi nekateri mlajši fantje so pokazali dosti znanja in zaslužijo si vse čestitke. Sploh v trenutkih, ko je šlo malce težje, so naše ose zdržale in tako se je pokazalo, da so fantje res s pravega testa. Pričakujemo, da nas jutri v finalu čaka še boljša tekma, da bomo še bolj zrasli, se izboljšali in bo to res zanimiv finale tega vikend turnirja v Prešovu, ki pa bo po mojem mnenju prav gotovo negotov do samega konca.''

Kvalifikacije za Ligo prvakov, polfinale
RK Gorenje Velenje : Riihimäki Cocks 28:25 (16:14)
Prešov, Tatran Arena, 400 gledalcev, sodnika Igor Covalciuc in Alexei Covalciuc (oba Moldavija)
Gorenje: Zaponšek (7 obramb), Baznik (1 obramba); Cehte 4, Medved 5, Ovniček, Levc 4, Stojnić, Toskić 1, Mitrović 7, Potočnik, Golčar 3, Kleč, Gams, Ratajec 3, Nosan, Brumen 1

Cocks: Tuominen, Valo, Morozov, Bačko 1, Safronij, Tamminen 6, Lukjančuk 3, Syrjälä, Novoselov 4, Rönnberg 4, Nenita, Kovalenko 4, Kaliarovič, Citov, Šitsko, Da Silva 3.

Sedemmetrovke: Gorenje Velenje 3 (2), Cocks 3 (2)
Izključitve: Gorenje Velenje 8, Cocks 8 minut
Rdeči karton: /

Druga tekma - Finale kvalifikacij za nastop v skupinskem delu Lige prvakov

Člansko moštvo RK Gorenje Velenje se je po uspešnem nastopu v polfinalu kvalifikacijskega turnirja, kjer so Velenjčani premagali finsko ekipo Cocks, pomerilo še v finalu, katerega zmagovalec bo nastopil v skupinskem delu Lige prvakov.

Nasprotnik bila tokrat domača ekipa Tatran Prešov, sicer tudi organizator kvalifikacijskega turnirja, ki je v polfinalu premagala ekipo luksemburško ekipo Red Boys Differdange. Trener os dr. Marko Šibila je v primerjavi s prvo tekmo turnirja tokrat v začetno postavo uvrstil Mitrovića in Golčarja, na klopi sta ostala Ratajec in Brumen, naše ose pa so tudi tokrart prvi napad pričakale v obrambi. Po začetnem ''tipanju terena'' obeh ekip so rahlo prednost dosegli domačini, s katerimi nas čakajo dvoboji tudi v letošnji sezoni lige SEHA. Slovaki so v 9. minuti prvič na tekmi prešli v vodstvo z dvema zadetkoma prednosti (4:2), štiri minute kasneje, ob igralcu več, pa še s + 3 (6:3). Velenjčanom je v prvem polčasu v napadu manjkalo tudi nekaj športne sreče, kar so Slovaki s pridom izkoristili in tako še naprej vodili z dvema do tremi zadetki prednosti. Pet minut pred koncem prvega polčasa je kapetan Niko Medved, s svojim prvim zadetkom, znižal na samo zadetek zaostanka (11:10). Ekipa Tatran Prešova je do konca polčasa zadela še enkrat in tako sta se ekipi na odmor podali z rezultatom 12:10 v korist domačinov.

Tudi po daljšem premoru našim igralcem igra nikakor ni stekla, roke so se zatresle in posledično so zastreljali kar dve sedemmetrovki. Slovaki so tako po šestih minutah drugega polčasa vodili s štirimi zadetki prednosti (14:10). Sledile so izredno živčne minute na obeh straneh, našim pa zaostanka nikakor ni uspelo znižati. Glavni trener dr. Marko Šibila je poskusil tudi z menjavo obrambe, a so domačini uspeli dosegati zadetke tudi preko globoke obrambe. Tako je rezultat deset minut pred koncem dvoboja še vedno kazal prednost štirih zadetkov (18:14) v korist Tatran Prešova. Slovaki so sedem minut pred koncem prednost povečali že na visokih sedem zadetkov, našim osam pa do konca tekme slovaškega državnega prvaka ni uspelo ujeti.Tatran Prešov je tako zmagal z rezultatom 21:23 in se uvrstil v skupinski del Lige prvakov, naše ose pa čaka nadaljevanje tekmovanja v pokalu EHF.

Najboljši strelec Gorenja Velenja je bil Rok Golčar, ki je nasprotnikovo mrežo zatresel petkrat.

Dr. Marko Šibila, glavni trener RK Gorenje Velenje: ''Naši načrti sedaj so, da v sredo čim bolje odigramo tekmo s Celjem. Sezona se je začela, danes smo videli, da smo bili, predvsem v fazi napada, premalo učinkoviti, kar nas je tudi stalo uvrstitve v skupinski del Lige prvakov. Za to nam je seveda lahko žal, a s tem še ni konec sveta. Mislim, da so si fantje zelo želeli zmage in v tej želji tudi pregoreli. Mi smo jih res poskušali kar se da sprostiti, a nam to na žalost očitno ni povsem uspelo. A gledamo naprej, v sredo nas kot rečeno že čaka nova tekma, v nedeljo naslednja, tekme se vrstijo in tako razmišljamo samo o tem, kako se najbolje pripraviti na novo tekmo.''

Matej Avanzo, direktor RK Gorenje Velenje: '''Preboj v Ligo prvakov nam, žal, ni uspel, a ker je bila borbenost naših igralcev vseh 60 minut odločilne tekme proti gostiteljem na najvišji možni ravni, je sila težko biti preveč kritičen. S tako nerazpoloženim napadom pač ni šlo, a sezona je še dolga in naš kratkoročni cilj je gotovo ligo SEHA pričeti z zmagama proti RK Celje PL in RK NEXE Našice, dolgoročni pa preboj na finalni turnir pokala EHF ter naslov slovenskih državnih in pokalnih prvakov. Zato moramo neuspeh hitro preboleti in gledati zgolj in samo naprej."

Kvalifikacijski turnir Lige prvakov, finale

HC Tatran Prešov : RK Gorenje Velenje 23:21 (12:10)

Tatran: Brazhnyk, Chupryna, Cip 3, Hrstka 3, Humenansky, Jankovic, Krok 2, Pales 1, Pekar, Peskov 1, Rabek 7, Sadovyi 1, Sarpataky, Tsarapkin, Urban 4, Vucko 1

Gorenje: Zaponšek (6 obramb), Baznik (4 obrambe); Cehte 2, Medved 1, Ovniček, Levc, Stojnić, Toskić 2, Mitrović 4, Potočnik 1, Golčar 5, Kleč 4, Gams, Ratajec 2, Nosan, Brumen

Sedemmetrovke: Tatran 2 (2); Gorenje 3 (7)

Izključitve: Tatran 6 min; Gorenje 6 min